روش های بازاریابی دیجیتال در دوران کرونا

این روزها به هر طرف که نگاه کنید همه از ویروس کرونا حرف می زنند. بعضی ها بیشتر از همه نگران سلامتی خود هستند و موضوع را جدی گرفته اند و برخی ها هم انگار نه انگار که ویروسی به اسم کرونا وارد کشورمان شده است.  چیزی که بیشتر از همه اهمیت دارد اسرارآمیز بودن این ویروس است. در حال حاضر  اطلاعات زیادی درباره ویروس کرونا وجود  ندارد و توصیه هایی که امروز به مردم می شود ممکن است فردا توسط دانشمندان رد شود.  همه این ها دست به دست هم داده اند تا شرایط را برای مردم و کسب وکارهایشان سخت کنند. حتی کسب وکارهای بزرگ هم از آسیب های کرونا در امان نبوده اند و در حال حاضر با یک سری مشکلات بزرگ دست و پنجه نرم می کنند. اگر شما صاحب یک کسب وکار کوچک هستید باید بیشتر از همه حواستان به مشکلاتی که ممکن است در طول روزها و ماه های بعدی بروز کند باشد.  الان خیلی ها چشم انتظار واکسن کرونا هستند تا شاید زودتر از آنچه که گفته شده از شر این شرایط خلاص شوند. همه ما به گونه ای ذهنمان مشغول این ویروس شده است و مدام از خودمان می پرسیم:

  • ویروس کرونا قرار است چه بلایی سر کسب وکار من بیورد؟
  • من چگونه می توانم در این دوران از کارم محافظت کنم؟
  • در طول دوران باز هم باید کسب وکارم را بازاریابی کنم؟

پاسخ سوال آخر مثبت است. شاید با خودتان بگویید این روزها که همه به گونه ای درگیر ویروس هستند و نمی دانند چند ماه بعد چه بلایی ممکن است به سرشان بیاید چرا باید بودجه ام را به فعالیت های بازاریابی اختصاص دهم؟ خوب پاسخ به این سوال خیلی ساده است. حالا هستند کسب وکارهایی که عقب کشیده و دست نگه داشته اند و دیگر فعالیت خاصی انجام نمی دهند اما کسب وکارهای باهوش همیشه یا راهی پیدا می کنند یا راهی می سازند. برای این کسب وکارها حتی ویروس هم یک فرصت جذاب و ارزشمند محسوب می شود.  حالا تصمیم با شماست که جزو کدام دسته از کسب وکارها باشید. در این شرایط به عنوان فردی که یک کسب وکار کوچک یا بزرگ را اداره می کنید دو گزینه پیش رو خواهید داشت. یا اینکه خودتان را به عنوان قربانی بپذیرید و عقب بنشینید  و یا اینکه از مشکلات پیش آمده فرصت بسازید.  شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که چگونه در دوران حساسی مثل امروز که همه درگیر سلامتی خود و خانواده شان هستند می توان بازاریابی کرد؟  در ادامه می خواهیم به همین موضوع بپردازیم و ببینیم چگونه می توانیم از بازاریابی دیجیتال در این شرایط سخت استفاده کنیم.

 استراتژی های بازاریابی که می توان در این شرایط به کار برد:

 بازاریابی در رسانه های اجتماعی:

 بازاریابی-در-رسانه های-اجتماعی
بازاریابی-در-رسانه های-اجتماعی

این روزها افراد بیشتر از هر زمان دیگری وقتشان را برای گشت و گذار در رسانه های اجتماعی صرف می کنند. بیشتر بزرگسالان در خانه مانده اند و دورکاری می کنند و بچه ها نیز از طریق اینترنت به درس و مشقشان می پردازند.

با وجود چنین افزایشی در دسترسی به مخاطبان، زمان سپری شده در رسانه های اجتماعی هم بیشتر شده است. حالا صاحبان کسب وکارها باید هوشیار باشند و برندشان را در رسانه های اجتماعی به مخاطبان نشان دهند.

 بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو( سئو):

سئو
سئو

بسته به کسب وکاری که اداره می کنید ممکن است مشتریان تان برای یافتن خدمات و محصولاتی که ارائه می کنید دست به دامن گوگل شوند.  اگر چنین شرایطی دارید سئو بهترین گزینه برایتان خواهد بود. حالا که سرتان خلوت شده و وقت بیشتری دارید بهتر است دست به کار شوید و فرآیند سئو را آغاز کنید. اگر خودتان بلدید که هیچ اما اگر خودتان تخصصی در این زمینه ندارید بهتر است از یک شرکت معتبر استفاده کمک بگیرید.

یه سر به این مقاله بزن: 8 گام برای تبدیل شدن به کارشناس سئو

 بازاریابی ایمیلی:

ایمیل-مارکتینگ
ایمیل-مارکتینگ

خیلی ها وقتی صحبت از بازاریابی ایمیلی می شود سری تکان می دهند و می گویند این روش دیگر قدیمی شده است. اما واقعیت چنین نیست. چه کسب وکارتان به سمت مشتری باشد و چه به سمت کسب وکارهای دیگر، بازاریابی ایمیلی هنوز هم می تواند بهترین روش برای برقراری ارتباط با مشتریان بالقوه محسوب شود. افرادی که کسب وکار B2B دارند می توانند از فرصت پیش آمده برای پرورش سرنخ های فعلی از طریق ایمیل بپردازند. کسب وکارهای B2C باید بدانند مشتریان از برندی خرید می کنند که بهش اعتماد داشته باشند.

پس ایجاد یک رابطه طولانی  و قابل اعتماد در این دوران می تواند بسیار ارزشمند باشد. ایمیل مارکتینگ بهترین روش برای رسیدن به چنین هدفی است.

 تبلیغات گوگل و رسانه های اجتماعی:

تبلیغات-گوگل
تبلیغات-گوگل

وقتی افراد در شرایط سخت و بحرانی مثل شرایط امروزی قرار می گیرند اولین و رایج ترین واکنشی که از خود نشان می دهند متوقف کردن تبلیغات است.چرا باید بودجه بی زبان مان را صرف تبلیغاتی کنیم که نمی دانیم چه عایدی برایمان خواهد داشت؟ درست است؟ نه اینطور نیست.  یادتان باشد این روزها همه مشتریان شما بودجه شان را کاهش نداده اند و هنوز هم مثل قبل زندگی می کنند. افرادی هم که در این شرایط زیاد دوست ندارند دست به جیب شوند هم می توان با تبلیغات آگاه کرد تا بعدا به مشتری تبدیل شود. تبلیغ در رسانه های اجتماعی و گوگل باعث می شود برندتان جلوی چشم مخاطب هدف قرار گیرد و زمانی که آماده خرید بود به سراغتان بیاید.

با نکات زیر، بازاریابی بهتری در دوران ویروس کرونا داشته باشید:

اگرچه این روزها خیلی ها هستند که مراقب اند کرونا نگیرند اما هستند افرادی که در  حال حاضر با این ویروس دست و پنجه نرم می کنند یا در خانواده شان فردی را دارند که در چنین شرایطی گیر افتاده است.

شما به عنوان یک برند باید در پیام هایتان دقیق و حساس باشید.  باید به افراد نشان دهید همدلشان هستید و شرایطی که پیش آمده را خوب درک می کنید. در این شرایط استفاده از نکات زیر می تواند راهگشا باشد.

 از هشتگ های مرتبطی استفاده کنید:

هشتگ
هشتگ

همانطور که قبلا نیز بیان کردیم استفاده از قدرت شبکه های اجتماعی در این دوران می تواند بسیار مفید باشد. برای اینکه دسترسی بیشتری به مخاطبان داشته باشید باید از هشتگ های مرتبطی استفاده کنید. به عنوان مثال خیلی ها این روزها از هشتگ هایی همچون در خانه بمانیم استفاده می کنند تا توجه مخاطبان را به این موضوع مهم جلب نمایند.

این مقاله رو از دست نده: راهنمای کامل هشتگ های اینستاگرام در سال 2020

کسب وکارتان را با شرایطی که پیش آمده است وفق دهید:

خیلی از دانشمندان و متخصصان حوزه بیماری های عفونی بر این باورند که جهان بعد از کرونا دیگر شبیه جهانی که قبلاً در آن زندگی می کردیم نخواهد بود. شاید گفته این افراد درست از آب در نیاید اما احتیاط شرط عقل است. در حال حاضر که خیلی ها نگران ویروس کرونا هستند کسب وکارها باید بتوانند خودشان را با شرایطی که پیش آمده وفق دهند. شما به عنوان یک کاسب چه کاری می توانید انجام دهید؟ کارتان را چگونه می توانید تغییر دهید؟ بیایید این موضوع را با یک مثال ساده بررسی کنیم.

فرض کنید شما یک رستوران شیک داشتید که قبل از بروز این بیماری مشتریان زیادی به آن رفت و آمد می کردند اما در حال حاضر به خاطر پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، اجازه این نوع فعالیت را بهتان نمی دهند. در این شرایط باید زانوی غم بغل بگیرید و خودتان را یک آدم شکست خورده و نا امید بدانید؟ نه ابداً. باید هوشمندانه رفتار کنید. از قدرت شبکه های اجتماعی و سایت تان استفاده کنید و غذاهایی که می پزید را به صورت بیرون بر ارائه کنید.

 مزایای استفاده از بازاریابی دیجیتال در طول دوران کرونا:

تا به حال از خودتان پرسیده اید که از تلاش های بازاریابی خود در این دوران چه انتظاری می توانید داشته باشید؟ بیایید با هم این مزایا را مرور کنیم:

نسبت به رقبایتان یک سر و گردن بالاتر خواهید بود:

اگر امروز کاری را انجام دهید که رقبایتان از آن استفاده نمی کنند می توانید خودتان را یک سر و گردن بالاتر از آن ها نگه دارید.

می توانید اطلاعات بیشتری نسبت به مخاطبان هدف تان داشته باشید:

همیشه کسب اطلاعات درباره مشتریان ارزشمند بوده است. این روزها هم می توان از بازاریابی دیجیتال برای کسب اطلاعات مخاطبان هدف استفاده کرد. نقاط دردی که مخاطبان با آن دست و پنجه نرم می کنند چیست؟

رفتار خریدشان تغییر کرده است؟ چه چیزی آن ها را به خرید ترغیب می کند؟ هر چقدر اطلاعات بیشتری درباره مخاطب داشته باشید استراتژیک تر عمل خواهید کرد.

 به ایجاد ارتباط قدرتمند با مشتریان بالقوه کمک می کند:

در هر حوزه ای که کار کنید باید بتوانید سرنخ هایی را پرورش دهید که بعدا قرار است به مشتری تبدیل شوند. این روزها بهترین زمان برای انجام چنین کاری است. چرا از این فرصت به دست آمده بهره نمی برید؟ دست به کار شوید و ارتباط عمیق تری با مخاطبان تان برقرار کنید.

 بر روی مشتریانی که آماده خرید هستند سرمایه گذاری کنید:

این روزها کسب وکارهای زیادی هستند که به خاطر کرونا به طور موقت فعالیت شان را محدود کرده اند. اگر شما خدمات خاصی در این شرایط ارائه می کنید حتما با مخاطبان تان این موضوع را در میان بگذارید.

 حرف آخر:

حالا زمان عقب کشیدن و دست بر داشتن از تلاش هایمان نیست. حالا زمان آن فرا رسیده است که آستین همت را بالا بزنید و بیشتر از قبل به فکر رفاه مشتریان مان باشیم.

اگر تصمیم گرفته اید بر روی فعالیت های بازاریابی سرمایه گذاری کنید اما شک دارید باید بگویم که اصلا نگران نباشید. دلتان را به دریا بزنید و اصولی حرکت دهید.