با این روش ها یک استراتژی عالی برای IGTV اینستاگرام تهیه کنید:

اولین بار که اینستاگرام به دنیا معرفی شد تلاش کرد خودش را به عنوان یک پلتفرم نمایش تصاویر نشان دهد. با استقبال بی نظیر مخاطبان و نیازهایی که برای نمایش ویدئو داشتند کم کم قابلیت های دیگری در این پلتفرم قرار گرفت. یکی از این قابلیت ها ،IGTV است. به کمک همین قابلیت به ظاهر ساده می توان ویدئوهای بلندتری در اینستاگرام نمایش داد. با اینحال استفاده از این ویژگی هم به یک استراتژی قدرتمند نیاز دارد.  این روزها افراد زیادی هستند که محتوای ویدئویی طولانی می سازند و به کمک پلتفرم هایی همچون اینستاگرام به دنیا نشانش می دهند. اگر نتوانید در میان حجم عظیمی از این ویدئوهای تولیدی، ویدئوی خودتان را نشان دهید قطعاً با شکست مواجه خواهید شد. برای پیشگیری از شکست های احتمالی شما به یک استراتژی قدرتمند نیاز دارید. به همین خاطر تصمیم گرفتیم در این مقاله با هم در این مورد صحبت کنیم و ببینیم چگونه می توانیم استراتژی مناسبی برای IGTV اینستاگرام تهیه کنیم.

چرا کسب وکار شما به استراتژی IGTV نیاز دارد:

 اولین و مهم ترین سوالی که باید به آن پاسخ بدهیم این است که چرا کسب وکار شما به یک استراتژی قدرتمند در حوزه IGTV نیاز دارد؟ بر اساس گفته های متخصصین، سه دلیل را می توان برای این موضوع مطرح کرد.

اولین دلیل این است که قابلیت IGTV در اینستاگرام بسیار گسترده و وسیع است. در ابتدا این قابلیت فقط از ویدئوهای عمودی پشتیبانی می کرد. این موضوع برای برخی از محتواها همچون آموزش های حوزه زیبایی عالی بود اما بیشتر برندها به دنبال یک سری تغییرات جدید بودند. خوشبختانه  اینستاگرام هم نیاز برندها را تشخیص داد و پشتیبانی از ویدئوهای افقی را هم به قابلیت IGTV خود افزود. حالا شما می توانید از هر دو گزینه در ویدئوهایتان استفاده کنید.

 دومین دلیل برای داشتن استراتژی در IGTV این است که شما می خواهید ویدئوهای طولانی تری به مخاطبان نشان دهید.  این ویدئوها از ویدئوهای دیگری که در فیدتان می فرستید طولانی تر هستند.

این محتوا رو از دست نده : چگونه به یک اینفلوئنسر تبدیل شویم؟

 سومین دلیل برای داشتن استراتژی، وصل بودن IGTV به اینستاگرام است. وقتی برای اولین بار قابلیت IGTV معرفی شد تنها راه دسترسی بهش این بود که بر روی آیکون کوچک در بالای صفحه هوم ضربه بزنید. اما حالا موارد زیادی تغییر کرده است. این روزها IGTV و اینستاگرام به روش های مختلف با هم کار می کنند.  به عنوان مثال شما می توانید پیش نمایش ویدئوهای IGTV را در فیدتان هم ببینید. در چنین شرایطی قادر خواهید بود 60 ثانیه اول ویدئو را ببینید و اگر دوست داشتید به سراغ ادامه آن بروید.

 همانطور که مشاهده کردید IGTV یکی از قابلیت های مهمی است که اینستاگرام تلاش کرده به کمک آن طیف عظیمی از مخاطبانش را راضی نگه دارد. به همین خاطر است که ما باید به فکر استراتژی سازی برای این قابلیت باشیم و بتوانیم از قابلیت های متعدد آن بهره ببریم.

igtv-اینستاگرام
igtv-اینستاگرام

 در ادامه سعی می کنیم نحوه ایجاد استراتژی برای IGTV اینستاگرام را با هم بررسی کنیم:

 گام اول: فرمتی که مدنظرتان هست را پیدا کنید و سری IGTV را بسازید

یکی از رایج ترین سوالاتی که کاربران از ما می پرسند این است که چرا باید ویدئوها بر روی IGTV آپلود شود؟ تفاوت این گزینه با استوری یا فید چیست؟ پاسخ به این سوال روشن است. شما می توانید پست های مربوط به استوری و فیدتان را از اتفاقاتی که در زندگی تان می افتد بگیرید اما ویدئوهای IGTV باید یک فرمت مشخص داشته باشند. این نوع ویدئوها باید قالب و سبک شان مشخص باشد و بتواند مخاطب را در هر اپیزود با خود همراه کند.  شاید الان با خودتان فکر کنید چگونه می توان یک فرمت مناسب پیدا کرد؟  در این شرایط بهترین و عاقلانه ترین کار این است که از استوری به عنوان یک آزمایشگاه استفاده کنید. استوری های اینستاگرام بعد از یک روز دیگر نمایش داده نمی شوند. به کمک همین قابلیت می توانید ایده ها و فرمت های مختلفی را امتحان کنید و بازخورد مخاطبان تان را بسنجید.

 گام دوم: با هدف، تولید محتوا کنید

  صرف نظر از فرمتی که برای ویدئوهای IGTV در نظر می گیرید، یک سری بلوک سازنده هست که باعث می شود ویدئوهایتان عالی به نظر برسد. بیایید این بلوک های سازنده را به 4 بخش تقسیم کنیم:

  • تیزر
  • صفحه تایتل
  • پایان
  • Call to action

وقتی می خواهید ویدئویی برای IGTV بسازید سعی کنید این چهار بخش را مدنظر داشته باشید. همین ترفند ساده کمک تان می کند در چشم مخاطب به عنوان یک برند معتبر شناخته شوید و کاری کنید با شما بیشتر از قبل آشنا شوند. در آخرین مرحله باید یک call to action یا همان فراخوان اقدام به عمل  در انتهای ویدئوهایتان بگذارید. به عنوان مثال می توانید از مخاطب تان بخواهید پست تان را لایک کند، آن را با دیگران به اشتراک بگذارد یا در دوره ای ثبت نام نماید. این فراخوان بهتان کمک می کند پیامی که می خواهید به گوش مخاطب برسانید را تقویت کنید و یک عکس العمل مناسب از او بگیرید.

 شما نمی توانید مخاطب تان را همین طور به حال خود رها کنید. باید به او بگویید در ازای تماشی ویدئو چه چیزی ازش می خواهید. این فرمت بهتان کمک می کند ویدئوهای جذاب و خلاقانه بسازید و به کمک آن مخاطبان تان را به تعامل وا دارید.

 گام سوم: ویدئوتان را تبلیغ کنید

 در این مرحله شما باید بدانید بعد از اتمام ویدئوتان چگونه باید آن را تبلیغ یا به عبارتی دیگر ترفیع کنید. بیشتر افرادی که ویدئوهای جذاب می سازند توجهی به این موضوع ندارند و یادشان می رود ویدئو و عنوانش را به گونه ای بهینه سازی کنند که به درد مخاطب بخورد.

 معمولاً عناوین دروازه ورود به خود محتوا هستند. اگر عنوان خوب و جذابی ننوسید هیچ کس تمایلی به تماشای ویدئوتان نخواهد داشت. پس این موضوع را پشت گوش نیندازید.

یکی دیگر از موضوعات مهمی که باید به خاطر داشته باشید IGTV thumbnail است. یک thumbnail خوب چیزی است که سفارشی سازی شده باشد و بتواند چهره فردی که قرار است در ویدئو صحبت کند را به درستی نشان دهد.  اگر بتوانید واکنش احساسی گوینده را در thumbnail تان نشان دهید کاربران بیشتر از قبل بهتان توجه می کنند. داشتن کنتراست زیاد در thumbnail یا استفاده از رنگ های خاص بهتان کمک می کند توجه کاربر را جلب کنید و او را به دیدن ویدئویی که تولید کرده اید ترغیب نمایید.

 یک thumbnail بد هم همان چیزی است که خیلی ها دست به دامنش می شوند. بیشتر افرادی که ویدئو می سازند برای ایجاد تصاویر بندانگشتی یا همان thumbnail ها از تصاویر ثابت ویدئو استفاده می کنند. این نوع تصاویر معمولاً تیره و تار هستند و چهره فرد را به درستی نشان نمی دهند. در چنین شرایطی انتقال پیام به درستی انجام نمی شود.

 نکته دومی که باید بعد از ساخت ویدئو بهش توجه کنید عناوین تان است. از آنجایی که کاربران بر روی موبایل از IGTV استفاده می کنند بیشتر عناوین تان کوچک  و فشرده به نمایش در می آیند. پس باید به سرتیترهایی که می نویسید خوب فکر کنید. شما نمی توانید از هر عنوانی استفاده کنید. شاید بهترین کار این باشد که برای نوشتن کپشن ها و عناوین ویدئوهای اینستاگرامی از یک کپی رایتر یا تولیدکننده محتوا کمک بگیرید. این افراد به خوبی در استفاده از کلمات کوتاه و ایجازها تبحر دارند.

زمانی که صحبت از تبلیغ و ترفیع ویدئوهای IGTV به میان می آید باید اینستاگرام را به عنوان یک پلتفرم عظیم  در نظر گرفت که لایه های متعددی دارد و هر کدام از این لایه ها همچون استوری، فید ، لایو و غیره باید کنار هم قرار گیرند تا ساختار منظمی بهتان بدهند.  اجازه دهید این موضوع را با یک مثال ساده بررسی کنیم. فرض کنید می خواهید یک ویدئو در IGTV اینستاگرام آپلود کنید. سه روز قبل از اینکار می توانید تصاویر و ویدئوهای مختلفی از همین ویدئو را در استوری تان منتشر کنید و به گونه ای تیزرش را به نمایش بگذارید.  دو روز قبل هم می توانید از استیکر شمارش معکوس استوری استفاده کنید و به کاربران بگویید قرار است ویدئوی جدیدی در IGTV آپلود شود.

 

در همان روزی که می خواهید ویدئو را منتشر کنید، پیش نمایشی از ویدئو را در فید اینستاگرام ارسال کنید تا کاربر از محتوایتان آگاه شود و فرصت تماشای آن را داشته باشد.  بعد از اینکه ویدئوتان را آپلود کردید آن را در استوری به اشتراک بگذارید تا توجه کاربران زیادی را به سمت خود جلب کنید.

 یادتان باشد شما برای تبلیغ ویدئوهایتان می توانید از کانال های دیگر مثل فیس بوک و توییتر هم کمک بگیرید.

 ویدئوهای اینستاگرام می توانند گزینه تعاملی مهمی برای مخاطبان تان باشند. یادتان باشد این روزها خیلی ها هستند که به دنبال محتوای ویدئویی می گردند و دوست دارند به جای تماشای عکس های ثابت یا محتوای متنی ، ویدئوهای جذاب  و کاربردی ببینند. اینستاگرام با قابلیت IGTV خود بهتان اجازه می دهد ویدئوهای طولانی تری منتشر کنید و مطالب بیشتر و بهتری به مخاطبان تان بدهید. همه این قابلیت ها در کنار یک استراتژی درست می تواند شما را به اهدافی که در ذهن دارید برساند و موفقیت تان را تضمین کند.