عبارت “چریکی” شاید برای شما خیلی عجیب باشد. این کلمه شاید شما را به یاد جنگ و شورش بیاندازد. اما زمانی که در کنار واژه “بازاریابی” قرار داده می­شود، توجه افراد را به خود جلب می­کند.

اما بازاریابی چریکی نوع ارتباط جنگجویانه نیست. بازاریابی چریکی یکی از انواع بازاریابی است که از روش­های غیرمتعارف بازاریابی استفاده می­کند. این نوع را می­توان در رده بازاریابی درون­گرا قرار داد و منجر به افزایش آگاهی برند بین افراد می­شود.

از آنجایی که این نوع از بازاریابی  از روش­های مرسوم استفاده نمی­کند، شرح این نوع بازاریابی اندکی دشوار است. این نوع از بازاریابی را می­توان با مشاهده از نزدیک به خوبی درک کرد و ما در این مقاله سعی داریم بهترین روش­ های بازاریابی چریکی را به شما شرح دهیم.

در ابتدا با برخی از مقدمات این روش و نحوه عملکرد آن آغاز کرده و سپس نحوه استفاده موفقیت ­آمیز از آن را شرح خواهیم داد.

بازاریابی چریکی چیست؟

ریشه­ های نبرد

زمانی که عبارت بازاریابی پارتیزانی یا همان چریکی  به گوش می­خورد، شاید افراد به جنگ فکر کنند. در مبحث جنگ، تاکتیک­های چریکی به عنصر غافل­گیری مربوط می­شوند که از جمله آنها می­توان به کمین، نابودی و حمله ناگهانی اشاره کرد.

اما این موضوع را چگونه می­توان به فضای کاری روزمره تعمیم داد؟ در بازاریابی، تکنیک­ های چریکی نیز با غافل­گیری افراد عمل می­کنند. این نوع بازاریابی کمپین­ های جدیدی ایجاد کرده و در طول روز به روش­ های مختلف افراد را تحت تاثیر قرار می­دهد. در ادامه به مثال­ های این بازاریابی اشاره خواهیم کرد.

عبارت بازاریابی چریکی برای اولین بار در اوایل دهه 1980 توسط جی کانرد لوینسون ارائه شد که چندین کتاب در مورد تاکتیک­های چریکی نوشته بود. در آن زمان بازاریابی بسیار متفاوت بود و اگرچه بازاریابی پارتیزانی یا چریکی  امروزه نیز استفاده می­شود، دنیای دیجیتال تغییرات زیادی در این ایجاد کرده است.

هزینه کم

یکی از ویژگی­ های بازاریابی پارتیزانی یا چریکی که توجه همه افراد را جلب کرده است، هزینه پایین آن است. مایکل برنر در مقاله­ای با عنوان “محتوای چریکی” این روش بازاریابی را شرح داده است. این نوع بازاریابی به معنای تعیین هدفی برای محتوای موجود است. بنابراین، برای استفاده از این نوع بازاریابی، نیازی به هزینه زیاد وجود ندارد، بلکه باید زمان بیشتری سرمایه ­گذاری کنید.

بنابراین، بازاریابی چریکی با اعمال تغییرات در محیط کنونی مخاطبین عمل می­کند. محیط مخاطبین را ارزیابی کنید تا فضای مناسب برای قراردادن برند خود پیدا نمایید.

انواع بازاریابی چریکی

چندین نوع بازاریابی پارتیزانی یا چریکی وجود دارند که شرکت ALT TERRAIN آنها را طبقه­ بندی کرده است:

  • بازاریابی چریکی خارجی: افزودن عنصری به یک محیط شهری نظیر چسباندن برچسب به یک مجسمه یا قراردادن یک اثرهنری در کنار پیاده­رو یا خیابان.
  • بازاریابی چریکی داخلی: همانند بازاریابی چریکی خارجی، این نوع بازاریابی  در مکان­های داخلی نظیر ایستگاه قطار، فروشگاه و داخل محوطه­های دانشگاه به کار برده می­شود.
  • بازاریابی چریکی کمین رویداد: این روش از مخاطبین حاضر در یک رویداد نظیر کنسرت یا مسابقه ورزشی برای ترویج یک محصول یا خدمات استفاده می­کند و معمولا بدون دریافت مجوز انجام می­شود.
  • بازاریابی چریکی تجربی: در این روش از تمام روش­های فوق استفاده می­شود، اما این روش به گونه­ای است که به تعامل عموم افراد با برند نیاز دارد.

ایده کلی بازاریابی چریکی ممکن است اندکی سردرگم کننده باشد. بیایید به بررسی نحوه استفاده از آن در چند برند بپردازیم.

7 مثال الهام ­بخش بازاریابی چریکی

Bounty

بازاریابی-چریکی
بازاریابی-چریکی

یکی از برترین نمونه­ های بازاریابی چریکی به برند Bounty مربوط است. این شرکت در زمینه تولید دستمال­ کاغذی فعالیت دارد. با نصب المان ­هایی نظیر فنجان قهوه  ریخته شده بر روی زمین یا بستنی در حال آب شدن با اندازه بسیار بزرگ در نقاط مختلف شهر نیویورک، این شرکت محصولات و راه­ حل­ های خود برای نظافت را تبلیغ می­کند. در هیچ یک از این تبلیغات از کلمات استفاده نشده است.

شاید بپرسید که آیا استفاده از این یک بیلبورد تبلیغاتی نمی­توانست همین اثربخشی را داشته باشد؟ خیر. همانطور که می­دانید ما سعی داریم تمام تبلیغات را از خودمان دور کنیم. بدین دلیل است که ما تمایل زیادی به تماشای ویدئوهای بدون تبلیغ در YouTube داریم. نصب چنین المان­ هایی در خیابان مختلف شهر به آسانی توجه افراد را جلب کرده و از سوی دیگر برای افراد لذت­ بخش است.

نتیجه: بزرگترین مشکلی که محصول یا خدمات شما حل می­کند را تعیین کنید. سپس روشی غیرمتعارف را برای تبلیغ آن بدون استفاده از کلمات پیدا کنید.

The Grammys

اگرچه این مورد شاید اندکی عجیب به نظر رسیده و با واقعیت فاصله داشته باشد، اما توجه مخاطبین زیادی را به خود جلب کرده است. به منظور تبلیغ نامزدهای آلبوم سال، مسابقه Grammys ویدئویی تهیه کرده است که در آن پوسترهای افراد به صورت زنده بوده و افراد در پوسترهای تبلیغاتی در حال آوازخوانی هستند.

استفاده از این ایده برای بسیاری از برندها دشوار است، اما شما می­توانید پوسترهای موزیکال برای برند خود ایجاد کنید. این روش نیز تفاوت بسیاری با آگهی­های موجود بر روی بیلبورد داشته و توجه افراد را جلب می­کند. استفاده از این روش به مهارت و تخصص زیادی نیاز دارد، اما اگر فقط بتوانید یک آگهی متحرک در بین آگهی­های ثابت خود داشته باشید، تاثیر بیشتری بر مخاطبین خواهید داشت.

نتیجه: به مواردی که افراد بدون توجه از کنار آنها عبور می­کنند، توجه کنید و اقداماتی انجام دهید تا توجه افراد را جلب نمایید.

Frontline

بازاریابی-چریکی-چیست
بازاریابی-چریکی-چیست

وقتی برای اولین بار این تصویر را دیدم، به شدت توجهم را جلب کرد. به خودم گفتم: “کسی باید این سگ را از دست این مگس­ها نجات دهد.” اما بعد متوجه شدم که نه سگ و نه مگس­ ها واقعی هستند. سگ یک تصویر بود و مگس ­ها انسان­های واقعی بودند.

Frontline یکی از شرکت­های سازنده محصولات ضدحشرات است و محیط بسیار بزرگی را برای این تصویر اختصاص داده بود. برند می­دانست که افراد زیادی از کنار این عکس عبور خواهند کرد و از طبقه بالای سالن این تصویر را همانند سگی مشاهده خواهند کرد که توسط مگس­ها محاصره شده است. اما با نزدیک­تر شدن به عکس تصویر چیز دیگری نشان می­داد.

این کمپین نیز تفاوت زیادی با بازاریابی سنتی دارد، زیرا افراد به هیچ­عنوان نمی­توانند آن را نادیده بگیرند. این کمپین نوعی تعامل تصادفی ایجاد کرده و محصول را به مشتری معرفی می­کند.

نتیجه: روشی را پیدا کنید تا افراد به طور داوطلبانه با پیام­های بازاریابی شما ارتباط برقرار کنند. اگرچه محصول شما ممکن است برای دفع حشرات تولید نشده باشد، اما روش­های متعددی وجود دارند که می­توانید با استفاده از آنها افراد را به کمپین خود دعوت کنید.

برگر کینگ

جدایی یکی از دشوارترین مشکلات است، اما این موضوع به یکی از نقاط قوت کمپین برگر کینگ تبدیل شد. این کمپین زمانی آغاز شد که یکی از کاربران در زیر یکی از مطالب صفحه اینستاگرام برکرکینگ نظری ثبت کرد. وی داستان جدایی خود از دوست دخترش را نوشته بود. وی به دختری علاقمند بود اما دختر در شهری زندگی می­کرد که نزدیکی آن شعبه برگرکینگ وجود نداشت و این امر منجر به جدایی آنها شد. این موضوع به تیتر روزنامه­ ها تبدیل شد و برگر کینگ نیز از آن به نفع خود استفاده کرد. تعداد دنبال کنندگان برگرکینگ در حال حاضر یک میلیون نفر است که بخشی از این افزایش بعد از این کمپین رخ داد. بخش زیادی از طرفداران این برند به واسطه حضور آن در شبکه­ های اجتماعی بوده است.

نتیجه: بازاریابی پارتیزانی یا چریکی  امروزه از طریق روش­های دیجیتال و مجازی انجام می­گیرد. در ابتدا مخاطبین خود را بشناسید و سپس محتوایی متناسب با آنها ایجاد کنید. بنابراین، ضروری است در فضای مجازی فعالیت داشته و به نظرات افراد توجه کرده و با آنها ارتباط برقرار کنید.

5) UNICEF

من مخالف تمام افرادی هستم که پول خود را با خرید آب بطری هدر می­دهند. من از بطری­های چندبار مصرف استفاده می­کنم. در محل کار من آبسردکنی وجود دارد که به فیلتر مجهز است و این امر من را بد عادت کرده است.

بدین دلیل است که این کمپین بازاریابی  ارائه شده توسط سازمان UNICEF برای من جذاب بود. این سوال پرسیده شده بود: “اگر بطری­ها به جای آب تمیز با آب آلوده پر شده باشند، چه اتفاقی می­افتد؟” این جمله ما را به فکر وا می­دارد که افراد بسیاری در برخی مناطق جهان وجود دارند که به آب تمیز دسترسی ندارند.

بنابراین، به جای صرف هزینه برای خرید آب بطری، UNICEF پیشنهاد کرده است که آبرسانی به این مناطق انجام شود. همچنین در این کشورها دستگاه­های فروش آب آشامیدنی راه اندازی کرد و بر روی هر یک از بطری­ها نوشته شده بود که عدم نوشیدن آب تمیز منجر به بیماری­های مختلف می­شود.

نتیجه: بازاریابی چریکی را می­توان در صنایع غیرانتفاعی نیز استفاده نمود. این روش برای افزایش آگاهی افراد نیز به کار برده می­شود.

6GoldToe

آیا شما تولیدکننده لباس ­های زیر هستید و قصد دارید برای محصولات خود بازاریابی کنید؟ نظرتان در مورد قرار دادن مجسمه یک گاو بزرگ در وسط شهر چیست؟

این شرکت مجسمه یک گاو بزرگ را در داخل شهر قرار داد و لباس­های تولیدی را بر روی این مجسمه معرفی می­کرد. این شرکت برای تولید لباس­هایی که بر روی این مجسمه قرار می­داد از پارچه­ها و ضایعات باقیمانده خط تولید استفاده می­کرد. بنابراین، کمپین GoldToe هزینه بسیار کمی داشت و در عین حال توانست این برند را به تمام افراد معرفی کند.

نتیجه: بیش از حد فکر نکنید. برخی اوقات ساده­ترین و شاید خنده­دارترین ایده بهترین ایده باشد.

چریکی در جنگل

زمانی که این مقاله را تهیه می­کردیم، یک مساله ما را ناامید کرد: هیچ مثالی برای B2B وجود نداشت. این بدین معنا نیست که بازاریابی چریکی را نمی­توان در این بخش استفاده نمود. بلکه بدین معناست که استفاده از این روش­ها در فضای B2B به خلاقیت بیشتری نیاز دارد.

امیدواریم این مثال­ها الهام­بخش شما بوده باشند. شما می­توانید تولید محتوا برای کمپین­ های خود را برون­ سپاری کرده و از ایده­های سایرین برای بازاریابی چریکی کسب و کار خودتان استفاده کنید.