از پاییز سال 2013، الگوریتم مرغ مگس خوار  گوگل تاثیر خود را بر نتایج جستجوها اعمال کرده و گامی کوچک در راستای صمیمی ­تر سازی صفحه نتایج موتور جستجو برداشته است.

مرغ-مگس-خوار
مرغ-مگس-خوار

شاید این موضوع به آسانی به فراموشی سپرده شود که در حدود 20 سال پیش جستجو در گوگل بسیار متفاوت بود. امروزه گوگل قادر است جملات را به خوبی درک کرده و پاسخی مرتبط ارائه دهد، اما در روزهای آغازین این موتور جستجو صرفا از کلیدواژه ­ها استفاده کرده و در نتیجه قدرت تشخیص بسیار بالایی نداشت.

به منظور درک کامل آپدیت مرغ مگس خوار ، بیایید به بررسی جستجو قبل از عرضه این آپدیت و همچنین تاثیر آن بپردازیم.

جستجو قبل از  الگوریتم مرغ مگس خوار  چگونه بود؟

در تابستان سال 2013، اصول پایه سئو تفاوتی چندانی با امروز نداشتند.

ما همچنان به دنبال ایجاد محتوای ارزشمند، تبادل لینک و پاسخگویی به سوالات مخاطبین هستیم.

اما حتی یک سال قبل از عرضه الگوریتم مرغ مگس خوار ، منظره نتایج جستجو تفاوت بسیار چشمگیری با امروز داشت.

2012: نوپایی نمودار دانش

یک سال قبل از عرضه مرغ مگس خوار ، نتایج جستجو دقیقا بر اساس کلمات موجود در عبارت جستجو نشان داده می­شدند.

بنابراین، جستجو عمق چندانی نداشت و اگر فقط یک حرف از کلمه را نادرست تایپ می­کردید، شاید نمی­توانستید به محتوای مورد نظر دسترسی داشته باشید.

همچنین کلماتی که از نظر املایی مشابه، اما معنای متفاوتی داشتند نیز مشکلات متعددی را در طی جستجو ایجاد می­کردند.

برای مثال، عبارت Globe را در نظر بگیرید. اگر امروز این عبارت را در گوگل تایپ کنید، تئاتر Globe شکسپیر به شما نشان داده خواهد شد.

الگوریتم-مرغ-مگس-خوار
الگوریتم-مرغ-مگس-خوار

اما جستجوی این عبارت در سال 2010 اطلاعاتی صرفا در مورد کره زمین، جهان و بنیاد GLOBE ارائه می­داد.

خوشبختانه، امروزه جستجو شاهد پیشرفت بسیاری شده است.

تصور کنید قصد دارید اطلاعاتی در مورد یک آهنگ مربوط به سال 1991 دریافت کنید. امروزه می­توانید به آسانی بخشی از آهنگ را جستجو کرده و در عرض چند ثانیه آن را دریافت نمایید.

مرغ-مگس-خوار-الگوریتم
مرغ-مگس-خوار-الگوریتم

اما اگر پنج سال پیش اقدام به جستجوی چنین عبارتی می­کردید، نتایج نامرتبطی مشاهده می­کردید که با مضمون شما بسیار فاصله داشتند. امروزه گوگل قادر است زمینه جستجو را تشخیص داده و اگر به دنبال پاسخ دقیقی هستید، دقیق­ترین پاسخ را به شما ارائه دهد.

اما نباید تصور کنید که گوگل سوالات احمقانه نظیر “ماشین حضرت عیسی چه بود؟” را نیز می­تواند پاسخ دهد.

در ماه مه سال 2012، ایده اصلی مربوط به نمودار دانش این بود که با جستجوی عبارات بتوانید تمام اطلاعات موجود را بدون مراجعه به سایت مرجع مشاهده کنید. برای مثال، با این آپدیت می­توانستید عبارت “هتل هیلتون” را جستجو کرده و اطلاعاتی در مورد نزدیک­ترین شعبه هتل هیلتون دریافت کرده و همچنین قیمت و امکانات اتاق­ها را بررسی نمایید.

همچنین بخوانید : الگوریتم برت دقیقا چه کاری انجام میدهد ؟

موضوع جالب توجه در مورد نمودار دانش حاصل از الگوریتم مرغ مگس خوار  این است که در پی این به روز رسانی گوگل می­تواند به سوالات نیز پاسخ داده و دیگر صرفا از کلمات و کلیدواژه ­ها برای جستجو استفاده نکند.

2011-2014

در طی روزهای اول مرغ مگس خوار، جستجوها بر اساس تمام محتوای موجود در اینترنت انجام می­شدند. با گذشت زمان و اعمال تغییرات در مدت یک سال بعد از عرضه آپدیت مرغ مگس خوار ، گوگل صرفا محتوایی در نتایج جستجوها ارائه می­داد که توسط منابع معتمد تولید شده بودند و بدین منظور از پتنت Agent Rank (2009) استفاده می­کرد.

آپدیت گوگل همزمان با اعمال تغییراتی در Google+ همراه بود و به تولیدکنندگان محتوا کمک کرد تا با استفاده از یک سیستم داخلی ناشرین و نشریات آنها را به هم متصل کند. توانایی تشخیص بر اساس پروفایل­های Google+ و دستور rel=”author” بدین معنا بود که نسبت ­ها به آسانی تشخیص داده می­شدند که افرادی که محتوای موثری تولید می­کردند، اعتماد بیشتری را از سوی مخاطبین دریافت می­کردند.

الگوریتم-مرغ-مگس-خوار
الگوریتم-مرغ-مگس-خوار

بررسی دلیل از بین رفتن حق نویسندگی در فضای مجازی در سال 2014 به یک مقاله کامل نیاز دارد. بسیاری از کارشناسان فناوری اطلاعات و کارکنان گوگل اعلام دارند که تغییرات حاشیه­ای در رفتار کاربران نهایی در SERP و نتایج حاصل از بررسی­های گوگل منجر به از بین رفتن حق نویسندگی شدند.

اهداف آپدیت مرغ مگس خوار  گوگل کدامند؟

آپدیت مرغ مگس خوار  که در سپتامبر سال 2013 عرضه شد یکی از انقلابی ­ترین آپدیت ­ها بعد از آپدیت کافئین (2010) به شمار می­رفت و نحوه تعامل کاربران با نتایج جستجوها را تغییر داد.

مرغ مگس خوار پیشرفت قابل توجه ای در فناوری جستجوی گوگل ایجاد کرد. این آپدیت بر بیش از 90 درصد جستجوهای جهان تاثیر داشت.

مرغ مگس خوار به سه موضوع توجه داشت:

جستجوی محاوره

با استفاده از قابلیت پردازش زبان محاوره، نتایج جستجوها بسیار دقیق­تر از گذشته شد. گوگل قادر بود ساختار معنایی عبارات را ارزیابی کرده و موضوعات مربوط به عبارت جستجو شده را با استفاده از سیستم Google-fu نشان دهد.

جستجوی انسانی

اگر در روزهای ابتدایی اینترنت از موتورهای جستجو استفاده کرده بودید، به خاطر دارید که جستجو در زمینه­ای که دانش زیادی در مورد آن نداشتید بسیار دشوار بود.

مرغ مگس خوار با تمرکز بر کلمات مترادف و موضوعات مبتنی بر مضمون این مشکل را حل کرد. گوگل به افراد کمک کرد تا اطلاعاتی که در مورد یک موضوع ندارند را با یک جستجوی ساده فرا بگیرند. با این اقدام، مرغ مگس خوار  به گوگل کمک کرده یک قدم بزرگ برداشته و عملکردی همانند انسان داشته باشد.

جستجوی صوتی

با استفاده مرغ مگس خوار  از زمینه موضوع جستجو شده و هدف فرد، ارائه نتایج محلی دقت بیشتری پیدا کرد. اگر به دنبال یک رستوران ویتنامی عالی در ایالات متحده بودید، باید کلمات را کاملا درست و به دور از زبان محاوره وارد می­کردید و نتایجی نظیر Ho Chi Minh City و Hanoi دریافت می­کردید.

آنها بهترین شهرها برای غذای ویتنامی هستند، اما شما به دنبال آنها نبودید. زیرا غذا در رستوران سرو می­شود و شما به دنبال رستوران هستید!

ترکیب زبان محاوره و درک هدف انسان بر اساس داده­های مکانی چیزی بود که جستجو در گوگل را به امری دقیق تبدیل کرد.

بهبود جستجوی محلی

با استفاده از جستجوی معنای و پردازش زبان محاوره، استفاده از زبان و کلمات دقیق در جستجو اهمیت خود را از دست داد. دیگر نیازی نیست که افراد به دنبال  کلید واژه های دقیق باشند و می­توانند با استفاده از زبان محاوره نیز به نتایج موردنظر خود در گوگل دست یابند.

برخی افراد نسبت به این روش بدبین بوده و این را یک باگ از سوی گوگل قلمداد می­کنند، زیرا بسیاری از کسب ­وکارها از عبارات کلیدی و الگوریتم­ های سنتی برای بهبود رتبه خود در موتورهای جستجو استفاده می­کردند. اما افرادی نیز نسبت به این آپدیت خوش بین بودند، زیرا می­توانستند از کلمات بیشتری در جستجو استفاده کرده و کلماتی نظیر کی، کجا، چطور و … را که به زبان محاوره مربوط هستند را در جستجوهای خود اضافه کنند.

میراث مرغ مگس خوار 

آپدیت مرغ مگس خوار  یکی از مهم­ترین گام­های گوگل تاکنون بوده است.

اما آیا شما نیز اینطور فکر می­کنید؟

بستگی به دیدگاه شما در مورد جستجو دارد.

این آپدیت برخلاف آپدیت­های پاندا و پنگوئن تغییرات بسیار چشمگیری ایجاد نکرد و حتی نمی­توان آن را اولین گام در استفاده از رویکرد مبتنی بر داده قلمداد کنیم. با این حال، نمی­توانیم آن را نادیده بگیریم و تاثیر آن را بدیهی فرض کنیم.

مرغ مگس خوار  تغییراتی را به آپدیت­های پیشین از جمله کافئین و نمودار دانش اضافه کرد و می­توان به جای افزونه، آن را یک تغییر الگوریتم در نظر بگیریم.

گوگل فقط فیلتر هوای موتور جستجوی خود را با این آپدیت تعویض نکرد، بلکه کل ساختار موتور را تغییر داد. این آپدیت بر جستجوهای تک کلمه­ای و طولانی تاثیر داشته و تا به امروز تمام کاربران از این آپدیت راضی بوده­اند