نحوه عملکرد موتورهای جستجو

برخی از کاربران بر این باور هستند که موتورهای جستجو معجزه ­های روزگار مدرن هستند. شما عبارتی را در موتور جستجو تایپ کرده و در بسیاری از موارد نتایج در عرض چند میلی­ ثانیه نشان داده می­شوند.

موتورهای جستجوی محبوب نظیر گوگل قادرند برخی از سوالات را به طور مستقیم پاسخ دهند و این امر منجر به صرفه­ جویی در زمان کاربران می­شود.

اما موتورهای جستجو چطور کار می­کنند؟

در این راهنما، شما با موارد زیر آشنا خواهید شد:

 • موتور جستجو چیست؟
 • موتور جستجو چگونه کار می­کند؟
 • الگوریتم­های موتور جستجو چه اقدامی انجام می­دهند؟
 • گوگل چگونه کار می­کند؟
 • الگوریتم­ های جستجوی گوگل چگونه کار می­کنند؟
 • چرا الگوریتم ­های گوگل برای وب­سایت شما اهمیت دارند؟

موتور جستجو چیست؟

موتور جستجو از دو بخش تشکیل شده است: اطلاعات دیتابیس و الگوریتم ­هایی که منجر به بازیابی نتایج می­شوند.

در وب­سایت­ هایی نظیر گوگل، دیتابیس شامل چندین تریلیون صفحه وب است و الگوریتم ­ها صدها فاکتور را به منظور ارائه نتایج مرتبط بررسی می­کنند.

موتور جستجو چطور کار می­کند؟

موتورهای جستجو فهرستی از URL ها را تهیه کرده و سپس آنها را به Scheduler (برنامه ­ریز) ارسال می­کنند. برنامه­ ریز در مورد بررسی هر یک از URLها تصمیم­ گیری می­کند. صفحات بررسی ­شده سپس به Parser (تجزیه ­کننده) ارسال می­شوند که در آنجا اطلاعات ضروری استخراج شده و ایندکس می­شوند. لینک­های تجزیه­ شده به برنامه­ ریز ارسال شده و در آنجا برای بررسی و بررسی­ مجدد اولویت­بندی می­شوند.

زمانی که عبارتی را جستجو می­کنید، موتورهای جستجو صفحات مرتبط را پیدا کرده و الگوریتم ­ها آنها را با توجه به میزان ارتباط با عبارت مورد جستجو رتبه­ بندی می­کنند.

این نمودار توسط گوگل ارائه شده و فرایند را شرح می­دهد:

موتور-های-جستجو-چگونه-کار-می-کنند
موتور-های-جستجو-چگونه-کار-می-کنند

در ادامه به بررسی الگوریتم ­های رتبه­ بندی اشاره خواهیم کرد. در ابتدا، بهتر است مکانیسم ­های به کار برده شده برای ایجاد و حفظ یک ایندکس وب به منظور اطمینان از درک نحوه عملکرد آنها را مورد بررسی قرار دهیم. این مکانیسم ­ها عبارتند از: برنامه ­ریزی، بررسی، تجزیه و ایندکس.

توجه: این فرایند صرفا برای موتورهای جستجو از جمله گوگل، بینگ و DuckDuckGo صادق است. انواع دیگری از موتورهای جستجو نظیر آمازون، YouTube و ویکیپیدیا وجود دارند که فقط نتایج مربوط به وب­سایت خود را نشان می­دهند.

برنامه ­ریزی

برنامه ­ریز اهمیت نسبی URL های جدید و پیشین را ارزیابی می­کند. برنامه­ ریز سپس زمان بررسی URL جدید و تناوب بررسی مجدد URL­ های پیشین را تعیین می­­کند.

بررسی

بررسی­ کننده یک برنامه کامپیوتری است که صفحات ­وب را دانلود می­کند. موتورهای جستجو محتوای جدید را با بررسی مجدد صفحات شناخته ­شده که در آنها لینک­ های جدید افزوده می­شوند، پیدا می­کنند.

زمانی که موتور جستجویی نظیر گوگل همان صفحه را مجددا بررسی می­کند، محتوای صفحه را با لینک­ هایی که اخیرا افزوده شده ­اند، دانلود می­کند.

بررسی­ کننده سپس صفحه ­وب دانلود شده را به تجزیه ­کننده ارسال می­کند.

تجزیه

تجزیه­ کننده  و سایر اطلاعات کلیدی را از صفحه استخراج می­کند. تجزیه­ کننده سپس URL­های استخراج شده را به برنامه­ ریز و داده­های استخراج شده را برای ایندکس ارسال می­کند.

ایندکس

ایندکس کردن به فرایندی گفته می­شود که طی آن اطلاعات تجزیه­ شده از صفحات مورد بررسی به دیتابیسی به نام ایندکس جستجو افزوده می­شوند.

این فرایند را همانند یک کتابخانه دیجیتال در نظر بگیرید که در آن اطلاعات بیش از میلیاردها صفحه وب قرار دارد.

الگوریتم موتور جستجو چیست؟

پیداکردن و ایندکس کردن محتوا اولین بخش از این پازل است. موتورهای جستجو به روشی برای رتبه ­بندی نتایج مرتبط نیاز دارند. این وظیفه بر عهده الگوریتم ­های موتور جستجو است.

هر موتور جستجو الگوریتم ­های خاصی برای رتبه­ بندی صفحات وب دارد. اما از آنجایی که گوگل رایج ­ترین موتور جستجویی است که به کار برده می­شود، در این مقاله به بررسی این موتور جستجو خواهیم پرداخت.

گوگل چگونه کار می­کند؟

گوگل همانند روشی که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، کار می­کند. گوگل وب را بررسی کرده و محتوای یافت ­شده را ایندکس می­کند. سپس، زمانی که عبارتی را جستجو می­کنید، نتایج را پیدا کرده و سپس بر اساس الگوریتم­ ها آنها را در کسری از ثانیه به ترتیب ارتباط با عبارت جستجو شده طبقه­بندی می­کند.

گوگل به سه دلیل عملکرد بسیار خوبی به عنوان یک موتور جستجو دارد:

اولا، آنها وب­سایت را در گستره وسیعی مورد بررسی قرار می­دهند. این امر آنها را قادر ساخته است که بزرگترین و به روزترین شاخص را در دنیا داشته باشند.

ثانیا، آنها به طور گسترده در مدل ­های زبانی سرمایه­ گذاری کرده­ اند که آنها را به درک معنای مبهم­ ترین جستجوها نیز قادر ساخته است.

برای مثال، آنها می­توانند تشخیص دهند که اگر Italian restront را جستجو کنید، به دنبال Italian restaurant هستید.

موتور-های-جستجو-چطور-کار-میکنند
موتور-های-جستجو-چطور-کار-میکنند

آنها همچنین قادرند کلمات مترادف را نیز تشخیص دهند.

آنها عملکرد بسیار خوبی در این زمینه ارائه می­دهند، به حدی که نتایج جستجو حتی جستجوی دقیق را ذکر نمی­کنند.

ثالثا، الگوریتم ­های رتبه ­دهی آنها مرتبط ­­ترین نتایج را ارائه می­دهد.

نحوه عملکرد الگوریتم گوگل

گوگل از صدها فاکتور برای پیدا کردن و رتبه ­بندی محتوای مرتبط استفاده می­کند. هیچکس از تمام این فاکتورها مطلع نیست، اما ما با برخی از کلیدی­ترین آنها آشنا هستیم:

در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت:

ارتباط موضوعی

گوگل اعلام کرده است زمانی که عبارات مورد جستجو در محل ­های بارز وب­سایت نظیر عنوان آن وجود داشته باشند، سایت و عبارت مورد جستجو مرتبط هستند.

همچنین بخوانید : الگوربتم پنگوئن گوگل را بهتر بشناسید !

اما گوگل وجود سایر کلمات مرتبط به عبارت جستجو را نیز مورد بررسی قرار می­دهد.

گوگل این فرایند را بدین صورت شرح داده است:

زمانی که شما عبارت “سگ” را جستجو می­کنید، بدون شک به دنبال صفحه­ای نیستید که در آن عبارت “سگ” هزاران بار تکرار شده است. الگوریتم این موضوع را در نظر داشته و سایر محتوای مربوط به کلیدواژه “سگ” را بررسی می­کند که از جمله آنها می­توان به تصاویر یا ویدئوهای سگ و حتی فهرستی از نژادهای آنها اشاره کرد.

فرض کنیم شما مقاله­ای در مورد “نحوه دریافت گواهینامه رانندگی” دارید. مقاله شما باید بخش­ هایی در زمینه نحوه دریافت گواهینامه برای خودرو، موتورسیکلت و اتوبوس بوده و در مقاله شما باید به کلماتی نظیر جاده، رانندگی، گواهینامه، آزمون، ایمنی و … نیز اشاره شده باشد.

وجود کلمات و عباراتی از این قبیل منجر به افزایش اعتماد گوگل به صفحه شما می­شود.

به مثال دیگری توجه کنید. تصور کنید می­خواهید فهرستی از بهترین هنرپیشه­ ها تهیه کنید. اگر به نتایج صفحه اول جستجو نگاه کنید، متوجه خواهید شد که همه نتایج به رابرت دنیرو، جک نیکولسون و مریل استریپ اشاره دارند.

قرار دادن اسامی این افراد در صفحه خود منجر به افزایش اعتماد گوگل به وب­سایت شما در طی جستجوی عبارت “بهترین هنرپیشه ­ها” می­شود.

هدف جستجو

گوگل می­داند که افراد با در نظر داشتن دلیل و هدفی جستجو را انجام می­دهند و این امر به آنها کمک می­کند تا نتایج جستجوی بهتری ارائه داده و رضایت کاربران را افزایش دهند.

به عبارت دیگر، آنها برای افزایش رتبه محتوایی که کاربران قصد دارند مشاهده کنند، تلاش می­کنند.

بدین دلیل است که برترین نتایج برای “جعبه ­گشایی iPhone X” ویدئو هستند:

موتور-های-جستجو-چطور-کار-میکنند
موتور-های-جستجو-چطور-کار-میکنند

این در حالی است که نتایج جستجوی “جعبه iPhone X” تصاویری از محصول و جعبه آن است:

نحوه-عملکرد-موتور-های-جستجو
نحوه-عملکرد-موتور-های-جستجو

گوگل می­داند که علی­رغم استفاده از کلمات مشابه، هدف این جستجوها کاملا متفاوت است. آنها قصد دارند محتوایی متناسب با هدف افراد ارائه دهند.

هدف جستجو را می­توان در چهار زمینه طبقه بندی نمود:

سبک محتوا

سبک محتوا را می­توان به سه بخش تقسیم نمود: ویدئو، تصویر و متن.

برای بسیاری از جستجوها، سبک مطلوب محتوا در نتایج کاملا مشخص است. برای برخی دیگر، نظیر “رزهای صورتی” گوگل تشخیص می­دهد که هدف به طور دقیق مشخص نیست و در نتیجه چند سبک محتوا ارائه می­دهد.

موتور-های-جستجو-چطور-کار-میکنند
موتور-های-جستجو-چطور-کار-میکنند

نوع محتوا

نوع محتوا معمولا در یکی از این چهار گروه طبقه ­بندی می­شود: پست­های وبلاگ، محصول، دسته­ بندی و صفحات فرود.

برای مثال، تمام نتایج مربوط به جستجوی “نحوه راه ­اندازی یک وبلاگ” پست­های وبلاگی هستند.

نحوه-عملکرد-موتور-های-جستجو
نحوه-عملکرد-موتور-های-جستجو

 

قالب محتوا

قالب محتوا نیز به پست­های وبلاگ، ویدئوها و صفحات فرود مربوط می­شود. از جمله سبک­های رایج برای محتوا می­توان به “راهنماها”، پست­های آموزشی، پست­های فهرستی، نظرات و مقالات خبری اشاره کرد.

برای صفحات فرود، قالب ممکن است یک ابزار یا ماشین حساب تعاملی باشد.

زاویه محتوا

زاویه محتوا به عامل جذابیت محتوا اشاره دارد. برای بسیاری از جستجوها، زاویه غالبی در نتایج جستجوها وجود دارد.

برای مثال، بسیاری از نتایج برتر برای جستجوی “ترفندهای وبلاگ­ نویسی” آموزش­هایی را برای افراد مبتدی ارائه می­دهند.

گوگل ترفندهای بسیار پیشرفته­ای را برای این جستجو ارائه نمی­دهد، زیرا افراد به دنبال ترفندهای بسیار تخصصی و پیشرفته نیستند.

تازگی

گوگل می­داند که تازگی نتایج برای برخی از جستجوها از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای مثال، جستجوی “جدیدترین­های Netflix” به نتایج بسیار جدید در مورد فیلم­ ها و برنامه ­های تلویزیونی نیاز دارد که به تازگی به این پلت­فرم افزوده شده­اند. در نتیجه، گوگل نتایجی را نشان می­دهد که به تازگی به روز رسانی یا منتشر شده­اند.

برای جستجوهایی نظیر “بهترین هدفون ­ها” نیز تازگی بسیار مهم است، اما اهمیت تازگی کمتر از جستجوی پیشین است. به عبارت دیگر، فهرستی از بهترین هدفون­های سال 2015 برای کاربر مناسب نخواهد بود، زیرا فناوری هدفون­ها با سرعت بالایی در حال پیشرفت است. اما میزان پیشرفت به حدی نیست که مقاله­ای که سال ها پیش منتشرشده است، برای کاربر مفید نباشد.

گوگل از این موضوع مطلع بوده و نتایجی را نشان می­دهد که در طی چند ماه اخیر به روز رسانی یا منتشر شده­اند.

جستجوهای دیگری نیز وجود دارند که در آنها تازگی نتایج اهمیت چندانی ندارد که از جمله آنها می­توان به “نحوه بستن کراوات” اشاره کرد. روش بستن کراوات در طی دهه­های اخیر تغییری نداشته است، بنابراین نشان دادن مطلبی که در سال 2013 منتشر شده نیز می­تواند هدف کاربر از جستجو را برآورده کند.

کیفیت محتوا

گوگل محتوای باکیفیت را در رده­ای بالاتر از سایر محتوا قرار می­دهد. اما مشکل اینجاست که تشخیص محتوای باکیفیت نیز اندکی دشوار و چالش برانگیز است. بدین دلیل، گوگل از روشی به نام E-A-T استفاده می­کند.

اما E-A-T به چه معناست؟

 • E (مهارت)
 • A (قدرت)
 • T (اعتماد)

فرض کنید عبارت “نحوه نوشتن متن آهنگ” را جستجو می­کنید. شما ترجیح می­دهید مطلبی را مطالعه کنید که توسط یک خواننده یا آهنگساز مشهور نوشته شده است؟ اما چرا فردی مشهور؟ چون فرد در این زمینه مهارت داشته، فردی قدرتمند در حرفه خود است و به توصیه­های وی اعتماد دارد.

اگرچه E-A-T برای تمام جستجوها ضروری است، اما باید به این موضوع نیز توجه داشته باشیم که گوگل از روش دیگری به نام YMYL (پول شما یا جان شما) نیز استفاده می­کند.

گوگل اعلام کرده است که جستجوهای YMYL مواردی هستند که می­توانند بر شادی، سلامتی، توان مالی یا ایمنی فرد تاثیر داشته باشند.

برای مثال، جستجوی عبارت “دوز ایمن ایبوپروفن” را در نظر بگیرید.

در این صورت، ارائه نتایجی مغایر با اصول E-A-T می­تواند عواقب نامطلوبی داشته باشد. اگر اطلاعات موجود در یک صفحه نادرست باشند، گوگل نباید صرف نظر از میزان ارتباط با موضوع مورد جستجو، آن را در نتایج نشان دهد.

بنابراین، محتوا همواره تنها عاملی نیست که بر E-A-T تاثیر دارد. مواردی نظیر بک­لینک­ ها نیز بر تصمیم­گیری گوگل نسبت به نمایش یا عدم نمایش محتوا تاثیر دارند.

بک­لینک­ ها را می­توان به عنوان نشان اعتماد ارائه شده به سایت توسط سایت­های دیگر قلمداد کرد. زمانی که وب­سایتی لینک صفحه­ای از وب­سایت دیگر را ارائه می­دهد، آن را به کاربران توصیه کرده و صحت اطلاعات موجود در آن صفحه را مورد تائید قرار می­دهد.

بدین دلیل است که نتایج بسیاری از مطالعات حاکی از ارتباط بین بک­لینک­ ها و رتبه هستند. مطالعه ما بر روی 920 میلیون صفحه نیز این موضوع را تائید کرد:

اما باید به این موضوع نیز توجه نمود که تمام بک­لینک­ها به طور یکسان ساخته نشده­اند. ارتباط و اعتبار وب­سایت­ ها نیز اهمیت دارد.

برای مثال، فرض کنید مقاله ­ای در مورد راه ­اندازی یک کسب و کار دارید. گوگل اعتبار بیشتری برای بک­لینک ­های دریافتی از راهنمای مدیریت کسب­ و کارهای کوچک در مقایسه با مطلبی در وبلاگ یکی از دوستانتان قائل است.

کاربرد

گوگل قصد دارد صفحاتی رتبه بیشتری داشته باشند که رضایتمندی کاربران را افزایش می­دهند. بنابراین، محتوای موجود در وب­سایت­ها باید به آسانی قابل­ دسترسی و قابل درک باشد.

چندین عامل رتبه­ بندی وجود دارند که به این موضوع کمک می­کنند.

سرعت صفحه

هیچ­کس تمایلی به صبر برای بارگذاری صفحه ندارد و گوگل از این موضوع مطلع است. بدین دلیل است که گوگل سرعت بازگشایی صفحه را در سال 2010 به عنوان عاملی برای ارزیابی صفحات بازشده توسط کامپیوترهای دسکتاپ تعیین نمود. در سال 2018 نیز این عامل را به صفحات بازشده توسط تلفن­های همراه بسط داد.

سازگاری با مرورگرهای موبایل

65% جستجوهای گوگل از طریق دستگاه ­های موبایل انجام می­گیرد و بدین دلیل است که این شرکت سازگاری با مرورگرهای موبایل را از سال 2015 به عنوان عاملی برای ارزیابی وب­سایت­ ها مورد استفاده قرار داده است.

از ماه ژوئیه سال 2019 نیز سازگاری با مرورگرهای موبایل به عنوان عامل ارزیابی جستجوهای انجام شده از طریق کامپیوترهای دسکتاپ نیز به کار برده می­شود. این بدین معناست که گوگل از نسخه موبایل سایت برای ارزیابی وب­سایت در تمام پلت­فرم­ ها استفاده می­کند.

شخصی ­سازی

گوگل اعلام کرده است که اطلاعاتی از قبیل موقعیت جغرافیایی، سوابق جستجوهای پیشین و تنظیمات جستجو به آنها در ارائه بهترین نتایج به کاربران کمک می­کند.

برای مثال، جستجوی “بهترین رستوران مکزیکی” از اطلاعات موقعیت جغرافیایی شما برای ارائه نتایج استفاده می­کند تا نزدیک­ترین رستوران مکزیکی را به شما معرفی کند.

زیرا گوگل می­داند که شما برای خوردن غذای مکزیکی تمایلی به سفر به کشور دیگر را ندارد.

این موضوع در مورد جستجوهایی نظیر “خرید خانه” نیز صادق است. گوگل مکان­ هایی را به شما معرفی می­کند که در نزدیکی شما هستند، زیرا بدون­ شک قصد ندارید به کشور دیگری مهاجرت کنید.

زبان نیز یکی دیگر از عوامل مهم است. دلیلی برای نمایش نتایج انگلیسی به کاربران اسپانیایی وجود ندارد. بدین دلیل است که گوگل هر یک از صفحات را با صفحاتی که به همان زبان هستند، مقایسه می­کند.

چرا الگوریتم­ های گوگل برای وب­سایت شما اهمیت دارند؟

اطلاع از نحوه پیدا کردن و رتبه­ بندی محتوا توسط گوگل توانایی شما برای ایجاد صفحاتی که در نتایج جستجو ظاهر می­شوند را افزایش می­دهند. اگر شناختی از ارزش ­های گوگل یا نحوه پیدا کردن محتوا نداشته باشید، احتمال اینکه محتوای شما در نتایج گوگل نشان داده نشوند، افزایش می­یابد.

تلاش برای افزایش رتبه در گوگل را بهینه­ سازی موتور جستجو (سئو) می­نامند.

امروزه سئو بنابه دلایل زیر از جمله اولویت ­های بسیاری از کسب ­وکارها می­باشد:

 • ترافیک حاصل از سئو به صورت رایگان در اختیار شما قرار می­گیرد.
 • در صورتی که رتبه را حفظ کنید، ترافیک هر ماه ثابت خواهد بود.
 • احتمال دسترسی به مخاطبین بیشتر را افزایش می­دهد.

کلام آخر

بسیاری از افراد الگوریتم ­های موتور جستجو را پیگیری کرده و به دنبال ترفندهای آسانی برای افزایش رتبه وب­سایت خود هستند. اگرچه این روش برخی اوقات موثر است، اما نمی­توان از آن در دراز­مدت استفاده کرد و ممکن است با نقض قوانین گوگل مواجه شده و در نتیجه وب­­سایت شما توسط گوگل مسدود شود.

برای افزایش رتبه وب­سایت خود ضروری است محتوایی تولید کنید که بهترین اطلاعات را در مورد کلیدواژه­ های هدف ارائه داده و تجربه خوبی برای کاربران ایجاد نماید.

به عبارت دیگر، در تولید محتوا کاربران را در اولویت اول و قبل از موتورهای جستجو قرار دهید.